Niebezpieczne nadciśnienie tętnicze

Krystian
Aquafresh Front & Back żółtaczka

Nadciśnienie tętnicze pojawia się wówczas, gdy podczas pomiaru ciśnienia tętniczego, wartości ciśnienia skurczowego lub rozkurczowego wyniosą, odpowiednio więcej niż 140 mmHg bądź 90mmHg. Choroba jest charakterystyczna głównie dla osób w średnim oraz starszym wieku. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne oraz wtórne. Nadciśnienie pierwotne zazwyczaj rozwija się bez konkretnej przyczyny. Uważa się, że do wystąpienia tej choroby, przyczyniają się czynniki genetyczne oraz środowiskowe.

W przypadku gdy wzrost ciśnienia tętniczego następuje na skutek określonej choroby, wówczas jest to nadciśnienie wtórne. Mogą go spowodować np. choroby nerek czy zespół Cushinga.

Ponadto nadciśnienie tętnicze uzależnione jest od trybu życia danej osoby. Zazwyczaj do choroby przyczynia się otyłość, brak aktywności fizycznej czy nałogi, takie jak alkohol i papierosy. Choroba często przebiega bez żadnych objawów.

Niekiedy jedyną dolegliwością może być ból głowy. Nadciśnienie bywa wykrywane przypadkowo, podczas przeprowadzania innych badań. Warto pamiętać, że jednorazowy pomiar, w którym wartości ciśnienia są podwyższone, nie świadczy o chorobie.

Na ciśnienie tętnicze duży wpływ ma stres, który może zawyżyć wartości. Z tego powodu pomiar powinien być wykonywany, gdy pacjent jest wypoczęty oraz rozluźniony.

Leczenie nadciśnienia tętniczego polega na normalizacji masy ciała, stosowaniu odpowiedniej diety czy zaprzestaniu palenia papierosów oraz spożywania alkoholu.

Next Post

Alergia – współczesne schorzenie

Alergia jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób. Najczęściej ma ona przewlekły charakter, przez co chory musi systematycznie zażywać określone leki. Alergia powstaje na skutek nadmiernej reakcji układu immunologicznego na poszczególne bodźce. Taki bodziec jest rozpoznawany jako zagrożenie przez układ odpornościowy alergika. Dochodzi wówczas do powstania reakcji alergicznej.