Charakterystyka depresji

Krystian
Twinrix Adult

Depresja zalicza się do jednych z najpowszechniej występujących zaburzeń psychicznych. Zazwyczaj rozwija się powoli, dlatego mogą występować problemy z jej rozpoznaniem. Początkowo objawy nie są charakterystyczne i nie powodują niepokoju u chorego i jego bliskich. Obserwuje się bowiem pogorszenie nastroju chorego oraz zmniejszenie zainteresowania dotychczasowymi zajęciami.

Depresja bywa nieraz mylona z chandrą, jednak podstawową różnicą jest czas występowania objawów. W depresji pojawia się poczucie beznadziejności oraz braku perspektyw. Negatywne myśli często przekształcają się w objawy somatyczne, takie jak bezsenność, bóle głowy, zmęczenie.

W leczeniu depresji ważne są nie tylko odpowiednie leki, ale także psychoterapia. Dzięki stosowanym lekom przeciwdepresyjnym, podwyższa się poziom serotoniny oraz noradrenaliny we krwi. Jednocześnie wskazane są regularne wizyty u psychoterapeuty.

Zazwyczaj stosuje się jedną z trzech rodzajów terapii: interpersonalną, poznawczą lub psychodynamiczną. Ważne, żeby chory regularnie uczestniczył w terapii, bowiem zaprzestanie leczenia może skutkować nawrotem choroby lub nasileniem objawów.

Next Post

Nowotwór jako choroba cywilizacyjna

Jedną z najczęstszych chorób XXI wielu są nowotwory. Częstotliwość występowania nowotworów cały czas wzrasta. Choroba dotyczy osób w każdym wieku. Wśród kobiet najczęściej diagnozowany jest rak piersi, z kolei u mężczyzn rak płuc. Nowotworem nazywane są nieprawidłowe komórki, które namnażają się i rozrastają w sposób niekontrolowany.