Charakterystyka chorób cywilizacyjnych

Krystian
nowo odkryta żółtaczka typu e atakuje małe dzieci http://www.gsk.com.pl/produkty/Adartrel-025mg-tabletki-powlekane.html

Do chorób cywilizacyjnych zaliczane są wszystkie te schorzenia, które na skutek postępu technologicznego, rozprzestrzeniły się po całym świecie. Obecnie choroby cywilizacyjne obejmują kilkanaście różnych dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że będą nimi przez cały czas. Wykluczone zostaną te choroby, na które zapadalność ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Przykładami chorób cywilizacyjnych jest m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, otyłość, cukrzyca, nowotwory, osteoporoza, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy czy zaparcia. Wiele z nich jest główną przyczyną śmierci osób na całym świecie.

Tego rodzaju schorzenia przyczyniają się do pogorszenia jakości życia, zwiększonych kosztów leczenia. Część z chorób cywilizacyjnych ma charakter przewlekły. Większość chorych, od momentu zdiagnozowania takiej choroby, musi zażywać odpowiednie leki przez cały czas. Choroby przewlekłe zazwyczaj skracają także długość życia.

Bezpośrednie przyczyny zachorowania należy upatrywać w konkretnym stylu życia. Zapadalność na tego rodzaju choroby obserwuje się przede wszystkim u osób zestresowanych, spożywających niezdrowe oraz niepełnowartościowe posiłki, którzy unikają aktywności fizycznej.

Poważnym zagrożeniem jest także palenie tytoniu. Niektóre choroby cywilizacyjne występują równolegle. Często diagnozowane są przypadki otyłych pacjentów, którzy chorują na cukrzycę lub miażdżycę. Profilaktyka tych chorób polega głównie na zmianie stylu życia, w tym dbanie o prawidłową dietę oraz regularny wysiłek fizyczny.

Next Post

Osteoporoza – choroba kości

Osteoporoza jest chorobą przewlekłą szkieletu. W miarę rozwoju choroby dochodzi do zmiany prawidłowej struktury kości oraz obniżenia jej masy. Powoduje to większe ryzyko złamań, nawet w przypadku drobnych urazów. Chorobę najczęściej wykrywa się u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn w wieku podeszłym. Wyróżnia się dwa rodzaje osteoporozy: pierwotną oraz […]