Nowotwór jako choroba cywilizacyjna

Krystian
Aquafresh In Between Clean ulotka żółtaczka a

Jedną z najczęstszych chorób XXI wielu są nowotwory. Częstotliwość występowania nowotworów cały czas wzrasta. Choroba dotyczy osób w każdym wieku. Wśród kobiet najczęściej diagnozowany jest rak piersi, z kolei u mężczyzn rak płuc.

Nowotworem nazywane są nieprawidłowe komórki, które namnażają się i rozrastają w sposób niekontrolowany. Rozrośnięte tkanki nowotworowe zazwyczaj niszczą narząd, powodując zaburzenia jego czynności. Czasem komórki nowotworu mogą ulec oderwaniu od pierwotnego siedliska i wraz z krwią bądź limfą przedostawać się do innej tkanki.

Ze względu na charakter nowotworu, można podzielić go na łagodne oraz złośliwe. Wcześnie wykryty i leczony nowotwór, zwiększa szansę na przeżycie. Charakter leczenia zależy od miejsca rozwoju guza nowotworowego. Najczęściej w leczeniu nowotworu stosowana jest chemioterapia połączona z radioterapią. Chemioterapia, ze względu na stosowanie substancji cytotoksycznych, powoduje wiele skutków ubocznych, takich jak nudności, wymioty czy wypadanie włosów. Leki cytotoksyczne niszą nie tylko komórki nowotworowe, ale także te zdrowe. Niekiedy stosuje się operację chirurgiczną. Zazwyczaj polega ona na usunięciu guza nowotworowego wraz z okolicznymi tkankami. Jest to wówczas operacja oszczędzająca. W niektórych przypadkach konieczna jest amputacja danej części ciała, np. piersi w przypadku umiejscowienia się tam nowotworu.

Next Post

Bulimia i anoreksja

Na bulimię lub anoreksję chorują głównie młode kobiety. W ostatnich latach zanotowano znaczny wzrost liczby zachorowań. Bulimia i anoreksja są zaburzeniami łaknienia. Osoby cierpiące na anoreksję drastycznie ograniczają ilość i liczbę spożywanych posiłków, nierzadko doprowadzając do wyniszczenia organizmu. Bulimia jest odwrotnym schorzeniem, w którym dochodzi do niekontrolowanego objadania się. Po […]