Bulimia i anoreksja

Krystian
Parodontax Fluoride jest najczęściej używaną pastą w Polsce szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A

Na bulimię lub anoreksję chorują głównie młode kobiety. W ostatnich latach zanotowano znaczny wzrost liczby zachorowań. Bulimia i anoreksja są zaburzeniami łaknienia. Osoby cierpiące na anoreksję drastycznie ograniczają ilość i liczbę spożywanych posiłków, nierzadko doprowadzając do wyniszczenia organizmu. Bulimia jest odwrotnym schorzeniem, w którym dochodzi do niekontrolowanego objadania się. Po takich napadach chory często ma poczucie winy, dlatego zażywa środki wymiotne.

Podobnie jak w przypadku anoreksji, choroba powoduje liczne powikłania, takie jak np. choroby nerek, niedokrwistość czy zaburzenia miesiączkowania.

W leczeniu tych chorób niezwykle istotna jest pomoc psychologiczna. Niekiedy, na skutej wyniszczenia organizmu, konieczna jest hospitalizacja. Dotyczy to przede wszystkim anoreksji. Anorektyczki nierzadko mają znaczne obniżony wskaźnik BMI. W przypadku bulimiczek, może być on prawidłowy. Poza psychoterapią bardzo ważna jest także regularna opieka lekarska.

Next Post

Niebezpieczne nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze pojawia się wówczas, gdy podczas pomiaru ciśnienia tętniczego, wartości ciśnienia skurczowego lub rozkurczowego wyniosą, odpowiednio więcej niż 140 mmHg bądź 90mmHg. Choroba jest charakterystyczna głównie dla osób w średnim oraz starszym wieku. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne oraz wtórne. Nadciśnienie pierwotne zazwyczaj rozwija się bez konkretnej […]