Czy otyłość jest chorobą cywilizacyjną?

Krystian
żółtaczka

Niektórzy lekarze uważają, że otyłość jest pandemią współczesnych czasów. Częstotliwość występowania otyłości niemal przez cały czas ulega zwiększeniu. Często do jej rozwoju przyczyniają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz niska aktywność fizyczna.

W chorobie dochodzi do nadmiernej akumulacji tkanki tłuszczowej. Choroba występuję w dwóch postaciach: pierwotnej oraz wtórnej. Otyłość pierwotna spowodowana jest m.in. przez czynniki genetyczne bądź niewłaściwy tryb życia. Niekiedy otyłość jest jednym z objawów innych chorób, takich jak niedoczynność tarczycy, zespół Turnera, zespół Cushinga. Nieleczona otyłość przyczynia się do uszkodzeń niemal wszystkich narządów. Choroba może spowodować nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy bezdech senny.

Leczenie otyłości odbywa się na kilka sposobów. Podstawą jest zmiana diety. W jadłospisie powinny dominować owoce, warzywa oraz produkty pełnowartościowe. Należy unikać spożywania węglowodanów prostych czy tłuszczów zwierzęcych. W niektórych przypadkach wskazane jest leczenie farmakologiczne, a nawet operacyjne.

Next Post

Miażdżyca – problem społeczny

Miażdżyca jest chorobą, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W chorobie dochodzi do powstania blaszki miażdżycowej, która składa się przede wszystkim z cholesterolu. Blaszki te osadzają się w średnich i dużych tętnicach, powodując ich zwężenie. Na skutek tego poszczególne narządy są niedotlenione, ponieważ krew ma utrudniony przepływ przez zmienioną […]