Osteoporoza – choroba kości

Krystian
Wymagająca szczepienia ciężka żółtaczka noworodków powinna być leczona od pierwszych dni życia dziecka żółtaczka

Osteoporoza jest chorobą przewlekłą szkieletu. W miarę rozwoju choroby dochodzi do zmiany prawidłowej struktury kości oraz obniżenia jej masy. Powoduje to większe ryzyko złamań, nawet w przypadku drobnych urazów. Chorobę najczęściej wykrywa się u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn w wieku podeszłym.

Wyróżnia się dwa rodzaje osteoporozy: pierwotną oraz wtórną. Pierwotna osteoporoza powstaje na skutek obniżonej absorpcji wapnia bądź niskiego stężenia estrogenów. Osteoporoza wtórna jest wynikiem innych chorób, takich jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, celiakia, przewlekła obturacyjna choroba płuc bądź niektóre nowotwory. Zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy też osób, które przewlekle zażywają glikorotykosteroidy.

O chorobie świadczą częste złamania. Diagnostyka osteoporozy polega na wykonaniu badań densytometrycznych, czyli pomiarze gęstości kości. Profilaktyka osteoporozy polega przede wszystkim na spożywaniu produktów, które obfitują w wapń. Jest to głównie mleko oraz jego przetwory. Warto zadbać także o prawidłową podaż witaminy D, która współuczestniczy we wchłanianiu wapnia. Chcąc zapobiec chorobie, warto ograniczyć palenie papierosów. Niektóre substancje toksyczne obecne w dymie papierosowym, powodują mniejszą produkcję witaminy D. W leczeniu osteoporozy stosowane są leki, które przyczyniają się do zwiększenia gęstości mineralnej kości.

lek Arixtra zostawia konkurencję w tyle
Next Post

Charakterystyka depresji

Depresja zalicza się do jednych z najpowszechniej występujących zaburzeń psychicznych. Zazwyczaj rozwija się powoli, dlatego mogą występować problemy z jej rozpoznaniem. Początkowo objawy nie są charakterystyczne i nie powodują niepokoju u chorego i jego bliskich. Obserwuje się bowiem pogorszenie nastroju chorego oraz zmniejszenie zainteresowania dotychczasowymi zajęciami.