Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
Fraxiparine multi ulotka żółtaczka

Wrzody żołądka i dwunastnicy pojawiają się u coraz większej liczby osób. Przyczyną choroby wrzodowej może być infekcja bakterią Helicobacter pyroli, jednak nie tylko. Na rozwój schorzenia wpływ ma również styl życia. Choroba najczęściej diagnozowana jest u osób palących, nadużywających alkoholu oraz nieodpowiednio odżywiających się. Wrzody mogą być też spowodowane przez stres, kawę oraz zażywanie niektórych leków.

Charakterystycznym objawem tej choroby jest ból w nadbrzuszu, który często mija po spożyciu posiłku. Chorzy mogą się skarżyć ponadto na brak apetytu, zaparcia oraz utratę masy ciała. Diagnostyka choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy polega na badaniu endoskopowym. Wówczas choremu wprowadza się gastroskop, który dociera przez przełyk aż do żołądka. W ten sposób lekarz ma możliwość dokładnie obejrzeć wnętrze narządu.

Leczenie wrzodów uzależnione jest od przyczyny ich powstania. W przypadku infekcji bakteryjnej, zalecana jest antybiotykoterapia. Chory powinien bezwzględnie przestrzegać diety. Należy ograniczyć spożywanie ciężkostrawnych, tłustych produktów na rzecz lekkostrawnych. Warto unikać także wszelkich używek, typu kawa, papierosy czy alkohol.