Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Krystian
Fraxiparine multi ulotka żółtaczka

Wrzody żołądka i dwunastnicy pojawiają się u coraz większej liczby osób. Przyczyną choroby wrzodowej może być infekcja bakterią Helicobacter pyroli, jednak nie tylko. Na rozwój schorzenia wpływ ma również styl życia. Choroba najczęściej diagnozowana jest u osób palących, nadużywających alkoholu oraz nieodpowiednio odżywiających się. Wrzody mogą być też spowodowane przez stres, kawę oraz zażywanie niektórych leków.

Charakterystycznym objawem tej choroby jest ból w nadbrzuszu, który często mija po spożyciu posiłku. Chorzy mogą się skarżyć ponadto na brak apetytu, zaparcia oraz utratę masy ciała. Diagnostyka choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy polega na badaniu endoskopowym. Wówczas choremu wprowadza się gastroskop, który dociera przez przełyk aż do żołądka. W ten sposób lekarz ma możliwość dokładnie obejrzeć wnętrze narządu.

Leczenie wrzodów uzależnione jest od przyczyny ich powstania. W przypadku infekcji bakteryjnej, zalecana jest antybiotykoterapia. Chory powinien bezwzględnie przestrzegać diety. Należy ograniczyć spożywanie ciężkostrawnych, tłustych produktów na rzecz lekkostrawnych. Warto unikać także wszelkich używek, typu kawa, papierosy czy alkohol.

Next Post

Charakterystyka cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która dotyczy całego organizmu. Choroba może być spowodowana przez uszkodzenie trzustki, która odpowiada za wydzielenie insuliny bądź przez insulinooporność, czyli brak wrażliwości tkanek na działanie tego hormonu. Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jeżeli stężenie cukru nie zostanie obniżone, dochodzi do uszkodzenia wielu tkanek, […]