Alergia – współczesne schorzenie

Krystian
leki typu Integrilin2 kupują ludzie oszczędzający na leczeniu zoltaczka typu b

Alergia jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób. Najczęściej ma ona przewlekły charakter, przez co chory musi systematycznie zażywać określone leki. Alergia powstaje na skutek nadmiernej reakcji układu immunologicznego na poszczególne bodźce. Taki bodziec jest rozpoznawany jako zagrożenie przez układ odpornościowy alergika. Dochodzi wówczas do powstania reakcji alergicznej.

Wyróżnia się kilka rodzajów alergii: wziewna, pokarmowa oraz kontaktowa. Najpowszechniejsze alergeny wziewne to głównie pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt. W przypadku żywności najczęściej uczula mleko krowie, jajka, owoce cytrusowe czy czekolada. Alergenami kontaktowymi są zazwyczaj metale, głównie nikiel. Jest on obecny w wielu przedmiotach codziennego użytku oraz w biżuterii.

Objawy alergii są dość zróżnicowane. Najczęściej u alergików pojawia się katar sienny, zapalenie spojówek, ból brzucha, nudności, wysypka oraz świąd skóry. Dolegliwości powiązane są z rodzajem schorzenia.

W celu rozpoznania alergii przeprowadza się zazwyczaj testy skórne. Niekiedy oznacza się zawartość IgE w próbce krwi. Chcąc zapobiec dolegliwościom, należy unikać kontaktu z alergenem. W zależności od objawów, stosowane są zróżnicowane leki, zazwyczaj glikorotykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe.