Choroby cywilizacyjne

Alergia – współczesne schorzenie

Alergia – współczesne schorzenie

Alergia jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób. Najczęściej ma ona przewlekły charakter, przez co chory musi systematycznie zażywać określone leki. Alergia powstaje na skutek nadmiernej reakcji układu immunologicznego na poszczególne bodźce. Taki bodziec jest rozpoznawany jako zagrożenie przez układ odpornościowy alergika. Dochodzi wówczas do powstania reakcji alergicznej.

Czytaj dalej

Niebezpieczne nadciśnienie tętnicze

Niebezpieczne nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze pojawia się wówczas, gdy podczas pomiaru ciśnienia tętniczego, wartości ciśnienia skurczowego lub rozkurczowego wyniosą, odpowiednio więcej niż 140 mmHg bądź 90mmHg. Choroba jest charakterystyczna głównie dla osób w średnim oraz starszym wieku. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne oraz wtórne. Nadciśnienie pierwotne zazwyczaj rozwija się bez konkretnej przyczyny. Uważa się, że do wystąpienia tej choroby, przyczyniają się czynniki genetyczne oraz środowiskowe.

Czytaj dalej

Bulimia i anoreksja

Bulimia i anoreksja

Na bulimię lub anoreksję chorują głównie młode kobiety. W ostatnich latach zanotowano znaczny wzrost liczby zachorowań. Bulimia i anoreksja są zaburzeniami łaknienia. Osoby cierpiące na anoreksję drastycznie ograniczają ilość i liczbę spożywanych posiłków, nierzadko doprowadzając do wyniszczenia organizmu. Bulimia jest odwrotnym schorzeniem, w którym dochodzi do niekontrolowanego objadania się. Po takich napadach chory często ma poczucie winy, dlatego zażywa środki wymiotne.

Czytaj dalej

Nowotwór jako choroba cywilizacyjna

Nowotwór jako choroba cywilizacyjna

Jedną z najczęstszych chorób XXI wielu są nowotwory. Częstotliwość występowania nowotworów cały czas wzrasta. Choroba dotyczy osób w każdym wieku. Wśród kobiet najczęściej diagnozowany jest rak piersi, z kolei u mężczyzn rak płuc.

Nowotworem nazywane są nieprawidłowe komórki, które namnażają się i rozrastają w sposób niekontrolowany.

Czytaj dalej

Charakterystyka depresji

Charakterystyka depresji
Cutibaza

Depresja zalicza się do jednych z najpowszechniej występujących zaburzeń psychicznych. Zazwyczaj rozwija się powoli, dlatego mogą występować problemy z jej rozpoznaniem. Początkowo objawy nie są charakterystyczne i nie powodują niepokoju u chorego i jego bliskich. Obserwuje się bowiem pogorszenie nastroju chorego oraz zmniejszenie zainteresowania dotychczasowymi zajęciami.

Czytaj dalej

Osteoporoza – choroba kości

Osteoporoza – choroba kości

Osteoporoza jest chorobą przewlekłą szkieletu. W miarę rozwoju choroby dochodzi do zmiany prawidłowej struktury kości oraz obniżenia jej masy. Powoduje to większe ryzyko złamań, nawet w przypadku drobnych urazów. Chorobę najczęściej wykrywa się u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn w wieku podeszłym.

Wyróżnia się dwa rodzaje osteoporozy: pierwotną oraz wtórną. Pierwotna osteoporoza powstaje na skutek obniżonej absorpcji wapnia bądź niskiego stężenia estrogenów.

Czytaj dalej